L’Oréali stipendiumid

L’Oréal Balticu algatus „Naised teaduses“ toetab koostöös UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni ja Eesti teaduste akadeemiaga Baltikumi naisteadlaste professionaalset arengut, aitab neil saavutada uusi eesmärke ja toob seeläbi kasu nii teadusele kui ühiskonnale laiemalt. See on eriti oluline praegusel ajal, mil maailm seisab silmitsi enneolematute väljakutsetega. Neile väljakutsetele aitab lahendusi leida teadus ja teadus vajab võrdselt nii mehi kui ka naisi.
„Naised teaduses“ algatuse eesmärk on aidata kaasa naisteadlaste nähtavusele ja edendada soolist võrdõiguslikkust teadusmaailmas ja inspireerida teadlaste järgmisi põlvkondi.

Ülemaailmne algatus „Naised teaduses“ (For Women in Science) loodi 1998. aastal. Alates sellest ajast on UNESCO ja L’Oréal selle kaudu ühiselt panustanud teaduse arengusse. Programmi kaudu tunnustatakse noori naisteadlasi ja toetatakse neid oma eesmärkideni jõudmisel ja oma teadussaavutuste võimalikult laial tutvustamisel.

Programm on Lätis tegutsenud 2005. aastast, Eestis ja Leedus 2017. aastast.

Eestis hindab kandidaate Eesti teaduste akadeemia poolt moodustatud komisjon, mis koosneb akadeemikutest ja varasematest konkursi võitjatest: akad Kalle Kirsimäe (komisjoni esimees), akadeemikud Krista Fischer, Maarja Grossberg-Kuusk (kes on ühtlasi ka varasem konkursi võitja), Tiina Randma-Liiv ja Ellu Saar ning varasemad konkursi võitjad Els Heinsalu ja Tuul Sepp.

Programmi koduleht: www.forwomeninscience.com
UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni veebileht: http://www.unesco.ee/

2023

L’Oréal Baltic programmi „Naised teaduses“ noorte talentide auhinnad (à 7000 eurot) pälvisid Tartu ülikooli genoomika instituudi reproduktiivgeneetika ja genoomika kaasprofessor dr Triin Laisk ning sama instituudi mikrobioomika nooremteadur Kertu Liis Krigul. Vaata rohkem siit.

2022

L’Oréal Baltic programmi „Naised teaduses“ noorte talentide auhinnad (à 6000 eurot) pälvisid Tartu ülikooli teadlane Ester Oras ja Tallinna tehnikaülikooli doktorant Karolina Kudelina. Vaata rohkem siit.
Rohkem infot 2022. a kandideerimise kohta programmi kodulehel siin.

2021

L’Oréal Baltic programmi „Naised teaduses“ noorte talentide 6000 eurosed auhinnad pälvisid Tartu ülikooli teadlane Kaija Põhako-Esko ja doktorant Mari-Ann Lind. Vaata rohkem siit.

2020

L’Oréal Baltic programmi „Naised teaduses“ 6000 euro suuruse stipendiumi pälvisid Tallinna tehnikaülikooli teadlane prof Maarja Grossberg ja Eesti maaülikooli nooremteadur Lisandra Marina Da Rocha Meneses. Vaata rohkem siit.

2019

L’Oréali stipendiumi võitsid Eestist Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur dr Tuul Sepp ning botaanika ja ökoloogia doktorant Kaarin Parts.

2018

L’Oréali stipendiumi võitis Tartu ülikooli meditsiiniteaduskonna farmaatsia instituudi dotsent ja juhtivteadur dr Karin Kogermann.

2017

L’Oréali stipendiumi võitis Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadur Els Heinsalu. Vaata pikemat uudist siin.

L’Oréal–UNESCO programm For Women in Science tegutseb alates 1998. aastast eesmärgiga toetada noorte silmapaistvate naisteadlaste karjääri ja saavutusi, vähendada soolist ebavõrdsust teadusmaailmas ning inspireerida järgmist põlvkonda. Programmi algatamisest saadik on toetust saanud üle 2500 naisteadlase enam kui 112 riigist. Aastal 2017 avanes stipendiumiprogramm ka Leedus. Lätis on programm tegutsenud 2005. aastast; seal antakse aastas välja kolm stipendiumi.