Kohtumisel USA teaduste akadeemia tippjuhiga arutati võimalusi toetada Ukrainat

Täna külastas Ameerika Ühendriikide teaduste akadeemiate üks tipphjuhte, riiklike akadeemiate poliitika ja globaalsete asjade osakonna tegevdirektor Vaughan Turekian Eesti teaduste akadeemiat.

Kohtumisel akadeemia presidendi Tarmo Soomerega räägiti peamiselt akadeemiate võimalustest toetada Ukrainat ja Ukraina põgenikke käimasoleva sõja ajal, aga ka riigi ning selle teadussüsteemi ülesehitamisel pärast sõja võitmist. Balti riikide akadeemiatel on selles olukorras eriline roll, kuna me mõistame situatsiooni paremini kui USA või Lääne-Euroopa riigid.

Tarmo Soomere ütles, et meil on mitmes mõttes võlg Ukraina kolleegide ees. Nemad kaitsevad praegu oma elude hinnaga meie demokraatiat. Mõtleme sellele, kuidas teise maailmasõja ajal aidati sõja eest põgenevaid eestlasi ja kuidas pärast Eesti taasiseseisvumist aidati jalule Eesti teadus.

Kohtumisel osalesid ka USA rahvusliku teaduste akadeemia globaalse jätkusuutlikkuse ja arengu vanemdirektor Franklin Carrero-Martínez, teaduste akadeemia arendusjuht Terje Tuisk ning USA saatkonna esindajad kolmest riigist: Taimi Veedla Eestist, Brett Makens Taanist ja Andrea K.S.Lindgren Leedust.

Enne akadeemiatega liitumist oli Vaughan Turekian USA välisministri viies teadus- ja tehnoloogianõunik. Sellel ametikohal nõustas ta riigisekretäri ja teisi välisministeeriumi kõrgemaid ametnikke esilekerkivates teaduse, tehnoloogia ja tervishoiu küsimustes, mis mõjutavad USA välispoliitikat. Praegu on ta kaasesimees ÜRO peasekretäri 10-liikmelises nõunike rühmas, kes tegelevad teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni rolliga säästva arengu eesmärkide saavutamise edendamisel. Ta on seotud Georgetowni ülikooli välisteenistuse kooliga ja Londoni ülikooli kolledžiga.