Avatud konkursid

Hetkel käimas olevad konkursid ja taotlusvoorud.

Alates 1951. aastast kogunevad noored teadlased ja Nobeli auhinna laureaadid Lindau saarele Saksamaal, et tutvuda, vahetada teadmisi, ideid ning kogemusi.

2005. aastal 29. juunist kuni 4. juulini 74. korda toimuv Lindau kohtumine on pühendatud keemiale. Kohtumisele saavad kutse vastava valdkonna nobelistid ja ~600 noort kõikjalt maailmast.

Eestis saab Lindau kohtumisele pääsemiseks taotluse esitada Eesti teaduste akadeemiale. Rohkem infot Lindau kohtumiste kohta leiab nende kodulehelt, tutvustavat videot näeb siit.

KANDIDEERIMINE
Osalemistaotlusi saavad esitada keemia või sellega lähedalt seotud erialade üliõpilased (bakalaureuse, magistri või doktoritudengid) või noored teadlased (järeldoktorid); vt iga taseme nõudeid valikukriteeriumite dokumendist (pdf).

Kandideerimine on avatud 15. oktoobrini 2024 teaduste akadeemia konkursside elektroonilises keskkonnas: ta-konkursid.ee/.

2025. aasta kandidaatide valiku kriteeriumid (pdf).
Lisaks kandidaadi andmetele tuleb keskkonda üles laadida:

  • kandidaadi põhjalik CV (inglise keeles),
  • kaks soovituskirja (inglise keeles, digiallkirjastatud). (Vt ingliskeelne juhend soovituskirja koostamiseks siit; juhend on aastast 2023, aga üldjoontes kehtib ka praegu).

KONKURSI AJAKAVA

  • 15. oktoober 2024 – tähtaeg taotluste esitamiseks Eesti teaduste akadeemiale.
  • 24. oktoober – Eesti teaduste akadeemia valitud kandidaatide nomineerimine Lindau kohtumise komisjonile.
  • 30. november – valitud kandidaatide täiendavate andmete sisestamine Lindau kohtumiste elektroonilisse andmebaasi. Sel teemal võtame kandidaatidega eraldi ühendust peale tulemuste selgumist.
  • Märts 2025 – Lindau kohtumiste nõukogu teeb lõpliku valiku.
  • 29. juuni – 4. juuli 2025 – toimub kohtumine nobelistidega Lindaus.

KULUD
Kohtumisele pääsenute elamiskulud Lindaus (majutus ja toitlustamine) katavad kohapealne korralduskomitee ja Eesti teaduste akadeemia ühiselt, sõidukulud katab Eesti teaduste akadeemia.

Kontakt ja lisainfo: Terje Tuisk, terje.tuisk@akadeemia.ee

Lisainfo Lindau kohtumise kohta: http://www.lindau-nobel.org

Lindau kohtumine 2024

Järjekorras 73. Lindau kohtumine oli pühendatud füüsikale ja toimus 30. juunist 5. juulini. Üritusel osalesid 37 Nobeli preemia laureaati ja Fieldsi medali laureaat Efim I. Zelmanov, kes kohtusid ligi 650 noore teadlasega üle kogu maailma, et vahetada teadmisi, ideid ja kogemusi. Eestist osales Tartu ülikooli materjaliteaduse teadur Kristjan Kalam, kelle muljeid saab lugeda tema Lindau päevikust.

Lindau kohtumine 2023

72. Lindau kohtumine oli pühendatud arstiteadusele ja füsioloogiale ning toimus 25.–30. juunil. Eestist osalesid Tartu ülikooli arstiteaduskonna 5. kursusel õppiv Brita Laht ning Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi inimese füsioloogia teadur Kattri-Liis Eskla. Osalejate muljed leiab siit. Rohkem infot Lindau kohtumiste veebilehel.

Lindau kohtumine 2022

71. Lindau kohtumine oli pühendatud keemiale ja toimus 26. juunist kuni 1. juulini 2022. Rohkem infot siin. Noorte majandusteadlaste kohtumine Nobeli preemia laureaatidega majandusteaduse alal toimus 23.–27. augustini 2022. Rohkem infot siin.

Lindau kohtumine 2021

70. Lindau kohtumine toimus 27. juunist 2. juulini 2021 virtuaalselt ligi 70 tundi kestnud programmina. Eestist osalesid Tartu ülikooli füüsika instituudi materjaliteaduse nooremteadur Kristjan Kalam ja Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekanaadi ravijuhendite metoodikanõunik Urmeli Katus. Osalejate muljed leiab siit. Rohkem infot Lindau kohtumiste veebilehel.

Lindau kohtumine 2020

2020. aasta kohtumine toimus 28. juunist kuni 1. juulini online-teaduspäevade formaadis. Eestist osalesid Tartu ülikooli füüsika instituudi materjaliteaduse nooremteadur Kristjan Kalam ja Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekanaadi ravijuhendite metoodikanõunik Urmeli Katus, kes said kutse ka 2021. aasta kohtumisele. Rohkem infot siin.

Lindau füüsikakohtumine 2019

69. Lindau kohtumine toimus 30. juunist 5. juulini 2019. a ning oli pühendatud füüsikale. Peamised teemad olid kosmoloogia, laserfüüsika ja gravitatsioonilained. Eestit esindas Priidik Gallagher Tartu ülikooli füüsika instituudist. Kohtumisele oli kutsutud 42 Nobeli preemia laureaati, sh 2018. a füüsikaauhinna pälvinud Donna Strickland ja Gérard Mourou. Täpsemalt Lindau kohtumise kodulehel www.lindau-nobel.org. Vt Priidik Gallagheri muljeid „Füüsikakohtumine Lindaus“.

Lindau füsioloogia ja arstiteaduse kohtumine 2018

Juunis 2018 toimus 68. Lindau kohtumine (valdkond: füsioloogia ja arstiteadus). Eesti-sisese avaliku konkursi alusel valis akadeemia välja kolm andekat noort teadlast Eesti esindamiseks teises, siis juba rahvusvahelises voorus, mille lõpptulemusel õiguse kohtumisel osalemiseks said kõik Eestist väljavalitud:

  • Uku Haljasorg (järeldoktor, Weizmann Institute of Science, Iisrael)
  • Kristi Huik (järeldoktor, National Institute for Health, USA)
  • Liis Lemsalu (doktorant, Tartu Ülikool; nooremteadur, Tervise Arengu Instituut)
Eesti esindajad
Kuidas võita Nobeli preemiat (Foto erakogust)

Nende ühist kokkuvõtet vt siit.

Kohtumisel osales kaheastmelise konkursi tulemusena ca 600 andekat noorteadlast üle kogu maailma. Kuue päeva jooksul oli neil võimalik vahetult osa saada 39 nobelisti inspireerivatest loengutest, interaktiivsetest meistriklassidest, sundimatus õhkkonnas toimuvatest kohtumistest. Täpsem info kohtumiste kohta: www.lindau-nobel.org.

Lindau keemiakohtumine 2017

Juunis 2017 toimus 67. Lindau kohtumine (valdkond: keemia ja lähedased erialad). Eesti-sisese avaliku konkursi alusel valis Akadeemia välja kolm andekat noort keemikut Eesti esindamiseks teises, siis juba rahvusvahelises voorus, mille lõpptulemused selgusid: õiguse osaleda kohtumisel sai Gert Preegel Tallinna tehnikaülikooli keemia- ja biotehnoloogiainstituudist. Tema kokkuvõtet vt siit.
Kohtumisel osales kaheastmelise konkursi tulemusena üle 400 andeka noorteadlase üle kogu maailma. Kuue päeva jooksul oli neil võimalik vahetult osa saada enam kui 30 nobelisti inspireerivatest loengutest, interaktiivsetest meistriklassidest, sundimatus õhkkonnas toimuvatest kohtumistest. Täpsem info kohtumiste kohta: www.lindau-nobel.org.

Lindau füüsikakohtumine 2016

Juunis 2016 toimus 66. Lindau kohtumine (valdkond: füüsika ja lähedased erialad). Kohtumisel osalemise õiguse võitis kaheastmelise konkursi tulemusena umbes 400 andekat noorteadlast 80 riigist üle maailma. Kuue päeva jooksul oli neil võimalik vahetult osa saada enam kui 30 nobelisti inspireerivatest loengutest, interaktiivsetest meistriklassidest, sundimatus õhkkonnas toimuvatest kohtumistest.

Eesti aeaduste akadeemia poolt nimetatuna osales kohtumisel Tartu ülikooli materjaliteaduste doktorant Marta Tarkanovskaja.

Eestist on 2006. aastast alates akadeemia vahendusel Lindausse lähetatud 18 noort teadlast; osaluskulud katab kohtumisi korraldav kogu koostöös akadeemiaga. Vaata osaleja vahetuid muljeid siit.

Nobelistide loengud on järelvaadatavad veebis: www.mediatheque.lindau-nobel.org/

Lindau kohtumine 2015

Noorteadlaste ja Nobelistide interdistsiplinaarne kohtumine – füsioloogia ja arstiteadus, füüsika, keemia.
29.06–03.07.2015, Lindau, Saksamaa

Käesoleva aasta kohtumine toimus interdistsiplinaarsena, osalejateks kraadiõppurid ja teadurid mitmelt erialalt: füsioloogia ja/või arstiteadus, füüsika, keemia. Eestis valib konkursipõhiselt kandidaate  Lindau kohtumistest osavõtuks Eesti Teaduste Akadeemia; seekordseks Eesti esindajaks osutus nanotoksikoloog Olesja Bondarenko (PhD; Keemilise ja bioloogilise füüsika instituut). Muljeid Lindaust vt siit.

Lindau kohtumine 2014

Noorte majandusteadlaste ja Rootsi riigipanga majandusteaduse auhinna laureaatide kohtumine.
19.–23.08.2014, Lindau, Saksamaa

Looduskaunis Lindau linnakeses kohtuvad augustis 2014 viiendat korda paarkümmend Rootsi riigipanga poolt Alfred Nobeli mälestuseks antava majandusauhinna laureaati ja 450 andekat noort majandusspetsialisti ja -teadlast kogu maailmast. Kohtumine loob avatud keskkonna põlvkondadevaheliseks multikultuurseks kogemustevahetuseks ja aruteluks, mille keskmeks on seekord kavandatud nii ülemaailmse majandus- ja finantskriisiga seotud küsimused, keskpanganduse süsteemi arengud kui ka rahvusvahelise vabakaubandusega seotud probleemid.

Majandusüliõpilased, -spetsialistid ja noorteadlased valitakse oma riigi parimate hulgast. Eestis nimetab kandidaate Lindau kohtumistest osavõtuks Eesti Teaduste Akadeemia, lõppvaliku teeb Lindau Nõukogu hindamiskomisjon. Valituks osutus Tartu ülikooli majandusteaduskonna doktorant Allan Teder.

Eesti teaduste akadeemia kuulutab välja konkursi kolme uurija-professori valimiseks.
Uurija-professori ametikoht võimaldab Eesti teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel keskenduda erialalistele teadusuuringutele.

Uurija-professoriks võib kandideerida isik, kellel on Eesti doktorikraad või sellele vastav välisriigi akadeemiline kraad, kes on töötanud vanemteaduri ja/või professorina või nendega võrdsustatud ametikohtadel kokku vähemalt kümme aastat ning kelle juhendamisel on kaitstud doktoriväitekirju. Uurija-professoriks kandideerijalt nõutakse jätkuvat rahvusvahelisel tasemel teadustööd ja edu uurimistoetuste saamisel ja täitmisel. Valitud kandidaadi, Eesti ülikooli või teadusasutuse ja Eesti teaduste akadeemia vahel sõlmitakse kolmepoolne leping uurija-professori ametikoha avamiseks.

Uurija-professorid valitakse kolmeks aastaks (2025–2027). Uurija-professori toetus on 70 000 eurot aastas. Uurija-professori ametiaeg algab 1. jaanuaril 2025.

Konkursil osaleda soovijatel tuleb täita osalusvorm hiljemalt 1. novembril 2024 (kell 23.59) aadressil ta-konkursid.ee, mille kaudu esitada:

  1. Taotleja andmed, sh praegune ja varasemad töökoht/töökohad ning amet/ametid, mis tõendavad vähemalt kümne aasta pikkust töötamist konkursi tingimustes nõutud ametikohtadel.
  2. Valimisperioodi tegevuskava, sh kavandatavate uuringute üldteoreetiline taust, uurimishüpotees ning selle seos teadussuuna arengutega, uuringute põhieesmärgid ning oodatavate tulemuste olulisus nii Eesti kui ka maailma seisukohalt.
  3. Taotleja kümne tähtsama, planeeritava uurimistööga seonduva teaduspublikatsiooni ja/või arendustöö loetelu.
  4. Taotleja juhtimisel või osalusel realiseeritud kuni 10 tähtsama planeeritava teemaga seotud uurimisprojekti või rakendustöö loetelu.
  5. Elulookirjeldus.
  6. Asutuse, kuhu uurija-professori ametikoht luuakse, nõusolek.
  7. Soovi korral muud dokumendid või materjalid, mida kandidaat oluliseks peab.

Lisainfo: Siiri Jakobson, siiri.jakobson@akadeemia.ee

Riigi teaduspreemiate komisjon kuulutab Vabariigi Valitsuse nimel välja 2025. aasta Eesti vabariigi teaduspreemiate konkursi.

Riigi teaduspreemiad määratakse Eesti teadustöötajatele ja teaduskollektiividele silmapaistvate teadus- ja arendustöö tulemuste eest.

Komisjon ootab ettepanekuid 10. detsembriks 2024 elektrooniliselt teaduste akadeemia konkursside e-keskkonnas.

PREEMIATE VALDKONNAD

1. Elutööpreemia. Preemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest, üks preemia, 65 000 eurot.

2. Aastapreemiad. Eelneva nelja aasta (2021–2024) jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde või tööde tsüklite esiletõstmiseks, kuni kaheksa preemiat, á 20 000 eurot järgmistes valdkondades:

  1. loodusteadused;
  2. tehnika ja tehnoloogia;
  3. arsti- ja terviseteadused;
  4. põllumajandusteadused ja veterinaaria;
  5. sotsiaalteadused;
  6. humanitaarteadused ja kunstid.

3. Preemia teadusliku avastuse eest (vastava teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaal-majandusliku mõjuga innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest, 50 000 eurot).

Ettepanekuid preemia määramiseks võivad komisjonile esitada ülikoolide ning positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutuste akadeemilised otsustuskogud, Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikud, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia otsustukogu, Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Teenusmajanduse Koda.

Teaduskollektiivi esitamisel peab kõigil kollektiivi liikmete teaduslik panus olema ettepanekus täpselt kirjeldatud.

Aastapreemia saanud teadustööde tsükli ühtegi osa ei ole lubatud kaasautorite poolt järgmistel aastatel aastapreemiale esitatavate teadustööde tsüklite osana kasutada.

Aastapreemiaga autasustatud teadustöötajaid ja teadusrühmi võib taas esitada aastapreemia määramiseks kümne aasta möödudes preemia määramisest.

ESITATAVD MATERJALID

Kõigi valdkonade kandidaatide puhul lisaks isiku- ja kontaktandmetele:
1) esildis, kuni 3 lk;
2) organisatsiooni juhtorgani otsus;
3) elulookirjeldus, kuni 3 lk;
4) publikatsioonide ning muude materjalide nimistu ja/või publikatsioonid/materjalid.

Täpsemaid detaile vt vormist, avastuspreemia puhul tuleb mõned dokumendid esitada ka inglise keeles.

Kontakt: Terje Tuisk, terje.tuisk@archimedes.ee