Alates 2024. aastast annavad Balti riikide teaduste akadeemiad ja UNESCO rahvuslikud komisjonid koostöös haridus- ja teadusministeeriumitega välja „Baltic Women in Science“ stipendiume.
Stipendiumi eesmärk on aidata kaasa naisteadlaste nähtavusele ja edendada soolist võrdõiguslikkust teadusmaailmas ning inspireerida teadlaste järgmisi põlvkondi. Konkurss stipendiumitele korraldatakse igas riigis eraldi, laureaadid kuulutatakse välja ühisel tseremoonial.
Stipendium antakse tunnustusena senise töö eest ja taotluses esitatud aastase uurimistöö elluviimise toetuseks. Stipendiumi tuleb kasutada teadusuuringute tegemiseks Eestis. Rahakasutust hiljem ei kontrollita, aasta möödudes tuleb esitada lühike ülevaade tehtud uurimistööst ja selle tulemustest.
2025. AASTA KONKURSS
Naisteadlastele antakse välja kolm 7000 euro suurust stipendiumit järgmiselt:
Doktorant loodusteaduste, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja tearviseteaduste või põllumajanduste ja veterinaaria valdkondades (Frascati valdkonnad 1–4)
Teaduste doktor loodusteaduste, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteaduste või põllumajanduste ja veterinaaria valdkondades (Frascati valdkonnad 1–4), kelle kraad on kaitstud mitte enam kui seitse aastat tagasi. Kui taotleja on peale doktorikraadi kaitsmist olnud emapuhkusel, siis pikeneb see aeg 18 kuu võrra iga lapse kohta.
Teaduste doktor sotsiaalteaduste või humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas (Frascati valdkonnad 5–6), kelle kraad on kaitstud mitte enam kui seitse aastat tagasi. Kui taotleja on peale doktorikraadi kaitsmist olnud emapuhkusel, siis pikeneb see aeg 18 kuu võrra iga lapse kohta. (Frascati manuaali teadusvaldkondade ja -erialade klassifikaator)
KONKURSI AJAKAVA
tähtaeg 16. juuni, taotlusi saab esitada aadressil ta-konkursid.ee
tulemused selguvad septembris
Balti riikide ühine auhinnatseremoonia toimub Riias oktoobris või novembris
ESITATAV INFO JA MATERJALID
Nõuetekohaselt täidetud taotlusvorm (sisaldab kandidaadi kontaktandmeid, andmeid akadeemilise ja tööalase karjääri ning uurimisprojekti kohta, millele toetust taotletakse.
Failidena esitada:
uurimiskava,
soovituskiri akadeemiliselt nõustajalt või teadusasutuselt, kus projekt läbi viiakse,
publikatsioonide nimekiri (koos DOI-de või linkidega publikatsioonile),
CV (esitada juhul, kui soovite lisada midagi täienduseks oma ETISe CV-le).
HINDAMINE
Hindamisel võetakse arvesse kandidaadi senine teadlastee ja saavutused ning planeeritav uurimisprojekt: selle fookuses oleva probleemi lahendamise olulisus teadusvaldkonnas, projekti teaduslik tase, eesmärgid, valitud metoodika ja sisu, teadusliku lähenemise originaalsus ja uurimisküsimuste ja probleemi kirjelduse selgus, eesmärkide saavutatavus etteantud ajaraamis. Lisaks võetakse arvesse ka teisi esitatud dokumente ja informatsiooni.
Eestis hindab kandidaate Eesti teaduste akadeemia poolt moodustatud komisjon, mida juhib akadeemia peasekretär Anne Kahru ning mis on hetkel moodustamisel.
Kuni 2023. aastani anti stipendiume välja L’Oréal Balticu algatuse „Naised teaduses“ raames. Algatus tegutses Lätis 2005–2023, Eestis ja Leedus 2017–2023. Koostöös UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni ja Eesti teaduste akadeemiaga toetati Baltikumi naisteadlaste professionaalset arengut, aidates neil saavutada uusi eesmärke ja tuues seeläbi kasu nii teadusele kui ühiskonnale laiemalt. Ühiskondlikele väljakutsetele aitab lahendusi leida teadus ja teadus vajab võrdselt nii mehi kui ka naisi.
Ülemaailmne algatus „Naised teaduses“ (For Women in Science) loodi 1998. aastal. Alates sellest ajast on UNESCO ja L’Oréal selle kaudu ühiselt panustanud teaduse arengusse. Algatuse kaudu tunnustatakse noori naisteadlasi ja toetatakse neid oma eesmärkideni jõudmisel ja oma teadussaavutuste võimalikult laial tutvustamisel. Programmi info: www.forwomeninscience.com
„BALTIC WOMEN IN SCIENCE“ STIPENDIUMITE LAUREAADID EESTIS
2024 à 7000 eurot
• DrMari Tõrv, Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia kaasprofessor ning keemia instituudi analüütilise ja füüsikalise keemia teadur • Kadri-Ann Pankratov, Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi tehnoloogia nooremteadur • Dr Marju Himma, Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi ajakirjandusuuringute kaasprofessor Uudis võitjate kohta. Auhinnatseremoonia järelvaatamine.
• Dr Triin Laisk, Tartu ülikooli genoomika instituudi reproduktiivgeneetika ja genoomika kaasprofessor • Kertu Liis Krigul, Tartu ülikooli genoomika instituudi mikrobioomika nooremteadur Vaata rohkem siit.
2022 à 6000 eurot
• DrEster Oras, Tartu ülikooli teadlane • Karolina Kudelina Tallinna tehnikaülikooli doktorant Vaata rohkem siit.
2021 à 6000 eurot
• Dr Kaija Põhako-Esko, teadlane • Mari-Ann Lind, Tartu ülikooli doktorant Vaata rohkem siit.
2020 à 6000 eurot
• Prof Maarja Grossberg, Tallinna tehnikaülikooli teadlane • Lisandra Marina Da Rocha Meneses, Eesti maaülikooli nooremteadur. Vaata rohkem siit.
2019 à 6000 eurot
• Dr Tuul Sepp, Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur • Kaarin Parts, Tartu ülikooli botaanika ja ökoloogia doktorant
2018 6000 eurot
Dr Karin Kogermann, Tartu ülikooli meditsiiniteaduskonna farmaatsia instituudi dotsent ja juhtivteadur
2017 6000 eurot
Dr Els Heinsalu, Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadur Vaata pikemat uudist siit.
Eesti teaduste akadeemia koostöös Slovakkia teaduste akadeemiaga kuulutab välja taotlusvooru teaduskoostööprojektide raames toimuvate teadusvisiitide toetamiseks aastatel 2026–2027. Taotlusvooru eesmärk on toetada Eesti ja Slovakkia teadlaste koostööd. Taotluste esitamise tähtaeg on 30. juuni 2025.
Projektipartnerid Eestis on taotlused oodatud kõigi erialade ja uurimisvaldkondade teadlastelt, kes töötavad siin positiivselt evalveeritud teadusasutustes ning soovivad jätkata olemasolevat või alustada uut koostööd koostööpartneritega Slovakkias. Slovakkiapoolne partner peab olema Slovakkia Teaduste Akadeemia instituudist või teaduskeskusest, vt nimekirja – NB! Instituudid on jagatud valdkondlikesse sektsioonidesse 1, 2, 3 ja partnerid võivad olla ükskõik millisest neist.
Kaetavad kulud Koostööprojektide skeemis toetatakse vastastikuseid teadusvisiite. Teadusviitide raames korraldatakse ja kaetakse vastuvõtva akadeemia poolt külalisteadlase ööbimiskulud ja makstakse talle päevaraha vastavalt vastuvõtva akadeemia tingimustele. NB! Selle skeemi raames ei kaeta Eesti teadlaste viisa- ega rahvusvaheliste sõitude kulusid ega ka teadustöö tegemise kulusid. Slovakkia võivad tingimused olla erinevad, see sõltub organisatsioonist.
Taotluste esitamine Eestis tuleb taotlus koos nõutud lisadega (sh projektikirjeldus ja mõlema partneri poolt allkirjastatud deklaratsioon) esitada teaduste akadeemia konkursside e-keskkonnas: ta-konkursid.ee/. NB! Sama sisuga taotlus tuleb Slovakkiapoolsel partneril esitada Slovakkia Teaduste Akadeemiasse vastavalt nende tingimustele. Ka Slovakkiasse esitatava taotluse tähtaeg on 30. juuni 2025. Täpsem info Slovakkias: Dr. František Fundárek, e-mail frantisek.fundarek@urad.sav.sk, phone +421 2 5751 0138
Taotlemise etapid ja ajakava:
enne taotluse esitamist – kontakt asutusega (teadlastega), millega (kellega) soovitakse koostööd teha ja koos valmistada ette projekti sisu;
30. juuni 2025 – taotluste esitamise tähtaeg nii Eestis kui Slovakkias
oktoober–november – Eesti ja Slovakkia teaduste akadeemiad kinnitavad mõlemale poole esitatud taotluste nimekirjad, taotlused saadetakse hindamisele
detsember – Eesti TA välisvahetuse fondi nõukogu ja Slovakkia Teaduste Akadeemia teevad koos lõpliku otsuse taotluste rahuldamise kohta. Loodetavasti on tulemused teada enne jõule ja tehakse esimesel võimalusel taotlejatele teatavaks.
Eesti Teaduste Akadeemia koostöös Bulgaaria Teaduste Akadeemiaga kuulutab välja taotlusvooru teaduskoostööprojektide raames toimuvate teadusvisiitide toetamiseks aastatel 2026–2027. Taotlusvooru eesmärk on toetada Eesti ja Bulgaaria teadlaste koostööd. Taotluste esitamise tähtaeg on 30. september 2025.
Projektipartnerid Eestis on taotlused oodatud kõigi erialade ja uurimisvaldkondade teadlastelt, kes töötavad siin positiivselt evalveeritud teadusasutustes ning soovivad jätkata olemasolevat või alustada uut koostööd koostööpartneritega Bulgaarias. Bulgaariapoolne partner peab olema Bulgaaria Teaduste Akadeemiaga seotud instituudist (vt instituutide nimekirja).
Kaetavad kulud Koostööprojektide skeemis toetatakse vastastikuseid teadusvisiite. Teadusviitide raames korraldatakse ja kaetakse vastuvõtva akadeemia poolt külalisteadlase ööbimiskulud ja makstakse talle päevaraha vastavalt vastuvõtva akadeemia tingimustele. NB! Selle skeemi raames ei kaeta Eesti teadlaste viisa- ega rahvusvaheliste sõitude kulusid ega ka teadustöö tegemise kulusid. Bulgaarias võivad tingimused olla erinevad, see sõltub organisatsioonist.
Taotluste esitamine Eestis tuleb taotlus koos nõutud lisadega (sh projektikirjeldus ja mõlema partneri poolt allkirjastatud deklaratsioon esitada teaduste akadeemia konkursside e-keskkonnas: ta-konkursid.ee/. NB! Sama sisuga taotlus tuleb Bulgaariapoolsel partneril esitada Bulgaaria Teaduste Akadeemiasse vastavalt nende tingimustele. Ka Bulgaariasse esitatava taotluse tähtaeg on 30. september 2025. Täpsem info Bulgaarias: Alexandra Dimitrova, e-mail a.dimitrova@cu.bas.bg, tel +359 2 979 52 36
Taotlemise etapid ja ajakava:
enne taotluse esitamist – kontakt asutusega (teadlastega), millega (kellega) soovitakse koostööd teha ja koos valmistada ette projekti sisu;
30. september 2025 – taotluste esitamise tähtaeg nii Eestis kui Bulgaarias
oktoober–november – Eesti ja Bulgaaria teaduste akadeemiad kinnitavad mõlemale poole esitatud taotluste nimekirjad, taotlused saadetakse hindamisele
detsember – Eesti TA välisvahetuse fondi nõukogu ja Bulgaaria Teaduste Akadeemia teevad koos lõpliku otsuse taotluste rahuldamise kohta. Loodetavasti on tulemused teada enne jõule ja tehakse esimesel võimalusel taotlejatele teatavaks.