Wiedemanni keeleauhinna pälvib Hando Runnel

Valitsus otsustas määrata 2024. aasta riigi F. J. Wiedemanni keeleauhinna akadeemik Hando Runnelile järjepideva ning mõjuka panuse eest eesti keele, kirjanduse ja kultuuri rikastamisse ja kindlustamisse luuletaja ja kirjanduselu korraldajana.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas õnnitles ja tänas laureaati. „Hando Runneli olulisust Eesti kirjanduse ja keele arengus on raske üle hinnata. Runneli luuletused ja tekstid on jätnud jälje tervete põlvkondade sõnavarasse,“ ütles Kallas. 

Hando Runnel on ligikaudu 60 raamatu autor, mille hulgas on umbes 40 luulekogu. Runneli luuletuste arvu on aga peaaegu võimatu kokku lugeda, nagu ka nende kaudu keelde tulnud väljendeid – „ei saa me läbi Lätita“, „maa tuleb täita lastega“ jmt. Viimasel kolmel kümnendil, olles „Eesti mõtteloo“ sarja peatoimetaja, on Runnel teinud rahvale taas kättesaadavaks paljude keeleinimeste töid. 

Hando Runnel on tegutsenud vabakutselise kirjaniku ja luuletajana rohkem kui pool sajandit. Alates 2012. aastast on ta Eesti teaduste akadeemia liige. 

Wiedemanni keeleauhind antakse laureaadile üle riigipreemiate aktusel 21. veebruaril. Preemia suurus on 65 000 eurot.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind Peeter Pällile, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.