Teaduste akadeemia teaduspärastlõuna võtab fookusesse Euroopa tööstuse rohepöörde

Täna, 18. novembril algusega kell 15 toimub Eesti teaduste akadeemia teaduspärastlõuna (XIX) „Euroopa tööstuse rohepööre: kriitilistest maavaradest rohetehnoloogiateni”.

Arutelu fookuses on rohepöörde tähendus tööstuse vaatekohast ja teaduse roll selle mõtestamisel ja toetamisel. Markeerime, mida tähendab rohepööre ettevõtlusele. Arutleme, kuidas saavutada läbimurre energia tootmisel ja energiakandjate rakendamisel, mis on dekarboniseerimine ja kas saame süsinikurikkaid tooteid Euroopa piiridel maksustada. Kõneleme maavarade ja eriti metallide suurenevast vajadusest ja Euroopa strateegilistest sõltuvustest. Püüame mõista, mida tähendab rohepööre ühiskonna arengule ja kuidas see võib inimesi mõjutada või isegi hirmutada.

Peaettekande esitab Euroopa Komisjoni tööstuse, siseturu ja ettevõtluse  peadirektori asetäitja Maive Rute.

Lisaks võtavad sõna Annely Akkermann Riigikogu majanduskomisjonist, dr Rutt Hints Tallina tehnikaülikoolist (teemal „Lõplikud lõppematud maavarad”), akadeemik Tiit Tammaru (teemal „Kuidas mõõta pööret sidususe poole”), akadeemik Enn Lust (teemal „Teaduselt tootmisele”) ja prof Helen Sooväli-Sepping Tallinna tehnikaülikoolist (teemal „Rohepööre kui mõttemalli muutus”). Järgneb vestlus selle üle, kuidas saaks Eesti panustada uute tööstusvõimsuste ülesehitamisse, olgu need akud, vesinikutehnoloogia, strateegilised maavarad, vaktsiinid, pooljuhid või pilvetehnoloogiad.

Kõik huvilised saavad teaduspärastlõunat jälgida otseülekandena
teaduste akadeemia veebilehel ja Facebooki lehel.

Teaduspärastlõuna toimumist toetatakse ELi Regionaalaarengu Fondi Teame+ programmist.