Teadus(pärast)lõuna (XXI): Sõda ja õigus

Eesti teaduste akadeemia ja riigiõiguse sihtkapital kutsuvad reedel, 4. märtsil kell 12.00–14.00 teaduste akadeemia peegelsaali arutelule sõja õiguslike aluste teemal.

Raevukas sõda Euroopa südames Ukrainas on tekitanud hulga küsimusi selle kohta, mis on selles konfliktis õige või õiguspärane, millised õiguslikud alused selliseid situatsioone reguleerivad, kas ja kuidas oleks võimalik neid regulatsioone rakendada olukorras, kus üks konflikti osapool kõiki rahvusvahelisi kokkuleppeid ignoreerib. Kuidas oleks õige aidata neid, kes riigijuhtide mõistmatuse pärast kannatavad ja kas üldse on võimalik kunagi mingit õiglust jalule seada.

Vestlevad ja küsimustele vastavad:

Erinevalt tavapärastest pikkadest seletustest katsume seekord vastata põletavatele küsimustele, mida esitavad kõige tavalisemad inimesed, lähtudes rahvusvahelises suhtluses kehtestatud reeglitest ja käibivatest tavadest, Eesti ja Euroopa õigussüsteemide alustest, Eesti seadustest ja tervest mõistusest.

Me ei püüa üles leida lõplikku tõde. Pigem tahaksime kõik koos mõista, mis on nüüd Euroopa südames valesti, millised on võimalused olukorda leevendada, kas tasub mõelda kellegi karistamisele ning kas seaduste muutmine võiks tulevikus taolisi katastroofe vältida.

Vestluses osalevad eksperdid ootavad teie küsimusi, palume need võimalusel ette saata. Küsimusi saab esitada nii registreerimisvormis kui ka e-kirjaga ning piiratud määral vestluse ajal.

Vestlus kantakse otse üle Postimehe veebis ja teaduste akadeemia veebilehel.

Palume osavõtust teada anda hiljemalt 3. märtsil siin või e-posti aadressile akadeemia@akadeemia.ee. Kohapeal osalemisel on kohtade arv piiratud.

Teaduste akadeemia saali on osalema oodatud vaid need, kes esitavad kroonviiruse vastu vaktsineerimise või COVID-19 läbipõdemise tõendi.