Svante Pääbo pälvis Nobeli meditsiinipreemia

Tänavuse Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvis Eesti teaduste akadeemia välisliige Svante Pääbo. Ta on paleogenenoomika üks rajajatest ja Eesti-Rootsi juurtega paleogenoomik.

Nobeli auhind anti Svante Pääbole inimese põlvnemist ja arengut Maal puudutavate geneetikaalaste uuringute eest.

Teaduste akadeemia president Tarmo Soomere ütles, et see on suur päev Eesti teadusele, mil eesti soost teadlane pärjati Nobeli preemiaga. „See toob järjest lähemale päeva, mil mõnda Eesti teadlast nõnda tunnustatakse,“ sõnas ta.

Akadeemik ja Tartu ülikooli inimese geneetika professor Maris Laan oli aastatel 1996–1998 järeldoktorantuuris Müncheni ülikoolis Svante Pääbo uurimisrühmas. Maris Laan ütles tänast suurepärast uudist Novaatori portaalile kommenteerides, et Svante Pääbot aitas preemiaväärilise avastuseni kanda siiras lapselik uudishimu, tema geniaalne mõtlemine kombineerides kõige ootamatumaid teadusvaldkondi (nagu tollal egüptoloogia ja DNA uuringud), võime küsida ootamatuid küsimusi ja julgus läbi viia teadustööd tundmatu horisondi piirimail, kus keegi pole varem kõndinud. 

Svante Pääbo on sündinud 20. aprillil 1955 Stockholmis. Tema ema oli eestlannast keemik Karin Pääbo ja isa biokeemik, samuti Nobeli preemia laureaat Sune Berström. Ta kaitses oma doktoritöö 1986. aastal Uppsala ülikoolis ning oli järeldoktorant Zürichi ülikoolis Šveitsis ja hiljem California ülikoolis Berkeley's USAs. 1990. aastal sai Svante Pääbo Müncheni ülikooli professoriks Saksamaal. Aastal 1999 asutas ta Saksamaal Leipzigis Max Plancki evolutsioonilise antropoloogia instituudi, kus ta tegutseb siiani. Ta on ka Okinawa teadus- ja tehnoloogiainstituudi dotsent Jaapanis.

2019. aastal valiti ta Eesti teaduste akadeemia välisliikmeks geneetika valdkonnas.

Svante Pääbo on ka varem pälvinud mitmeid tunnustusi. Muuhulgas valiti ta 2007. aastal ajakirja Time poolt maailma saja mõjukama inimese hulka ja 2008. aastal pälvis ta Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi.

Vaata ka 2019. aastal teaduste akadeemias tehtud intervjuud Svante Pääboga, kus ta räägib, mida on tänased inimesed saanud  saanud päranduseks inimese väljasurnud kõrvalliikidelt, neandertallastelt ja denisovlastelt: https://www.youtube.com/watch?v=x-UPqVRWFl0&t=5s

Eesti teaduste akadeemia välisliikmetest on varem pälvinud Nobeli preemia Richard R. Ernst (1993–2021) 1991. aastal keemia valdkonnas.