Maailma akadeemiad kutsuvad üles kaitsma merekeskkonda

Akadeemiate koostöönõukogu IAP (InterAcademy Partnership) kutsub maailma liidreid üles parandama ookeani seisukorda. Selleks on oluline peatada elupaikade hävitamine ja keskkonnasaastete levik, võidelda kliimamuutuste ja ülekasutamise vastu ning tugineda tõenduspõhisele poliitikale.

IAP uus avaldus merekeskkonna kaitse kohta ilmus samal ajal kui maailm valmistus 8. juunil tähistama ülemaailmset ookeanipäeva ja ÜRO säästva arengu ookeaniteaduse aastakümmet (2021–2030). Reguleerimata ja ülemäärane inimtegevus ning hiljutised kliimamuutused põhjustavad merekeskkonna halvenemist, vähendavad bioloogilist mitmekesisust ja ohustavad selle ökosüsteemi. Avaldus toob välja konkreetsed tegevused heas seisukorras ookeani säilitamiseks.

IAP kutsub avaldusega valitsusi, valitsusväliseid organisatsioone ja liikmesakadeemiaid üles näiteks:

IAP ülemaailmse võrgustiku all töötavad enam kui 140 liikmesakadeemiat. Võrgustiku eesmärk on toetada teaduse olulist rolli tõenduspõhiste lahenduste otsimisel maailma kõige keerulisematele probleemidele. IAP akadeemia liikmed moodustavad enam kui 30 000 juhtivat teadlast, inseneri ja tervishoiutöötajat enam kui 100 riigis.

IAP avalduse tervikteksti leiab siit.