Kohtumisele nobelistidega Lindaus sõidab Kristjan Kalam

Selgunud on üle 650 noore teadlase rohkem kui 90 riigist, kes said kutse sel suvel Lindaus toimuvale 73. kohtumisele Nobeli preemia laureaatidega.

Eri põlvkondade teadlased kogunevad 30. juunist 5. juulini füüsikale pühendatud kohtumisele, et rääkida kvantfüüsika, energia tuleviku, tehisintellekti ja muude selle valdkonna võtmeteemade üle. Oma osalemise on praeguseks kinnitanud enam kui 30 nobelisti, teiste seas ka hiljutised laureaadid Anne L'Huillier ja Ferenc Krausz.

Eestist sõidab sel aastal Lindausse Tartu ülikooli materjaliteaduse teadur Kristjan Kalam. Tema teadustöö fookuses on aatomkihtsadestatud materjalide elektriliste ja magnetiliste omaduste uurimine. Neid üliõhukesi materjalikihte kasutatakse näiteks elektroonikas. Mitmed Kristjan Kalami teadusartiklid on keskendunud takistuslülituse-nimelisele nähtusele, mille puhul saab tekitada materjalides kahte erineva takistusega püsivat juhtivusseisundit ehk infobitte. Sellistel materjalidel baseeruvaid püsimälusid peetakse üldiselt tehislike neuromorfsete ehk närvivõrgusarnaste arvutisõlmede võimalikeks komponentideks ja seostatakse muuhulgas tehisintellekti raudvara arendamise perspektiividega.

Kristjan Kalam valiti osalema Lindau kohtumisele ka 2021. aastal, kuid siis toimus kohtumine koroonapandeemia tõttu virtuaalselt. Nüüd avaneb tal võimalus osaleda Lindaus kohapeal. Eesti teaduste akadeemia möödunud aasta septembris välja kuulutatud konkursile esitatud kandidaatide seast tegi valiku Lindau kohtumiste nõukogu. Tänavu oli kandideerijate arv väga suur ja paljud suurepärased noorteadlased kahjuks seekord osalemisvõimalust ei saanud.

Lindau kohtumistele kogunevad juba alates 1951. aastast igal aastal umbes 600 noort teadlast ja kümneid Nobeli auhinna laureaate.

Eesti teaduste akadeemia toetab Lindausse kutsutud Eesti teadlaste osalemist. Lisainfo siin: https://www.akadeemia.ee/rahvusvaheline-koostoo/lindau-kohtumised/