Euroopa riikide peateadurite foorumi aastakoosolek Vilniuses

29. ja 30. novembril toimub Vilniuses Leedu teadusagentuuris Euroopa riikide peateadurite foorumi (ESAF, European Science Advisors Forum) aastakoosolek teemal „Teadusnõustamise roll ühiskonna ülesehitamisel” (The role of science advice in rebuilding the society).

Teadlaste nõu on muutumas demokraatliku ühiskonna arengu toetamisel üha olulisemaks. Samal ajal täidab see olulist rolli ka kahjustada saanud riikide ja ühiskondade ülesehitamisel.

Üldisema väljakutsena seisab aga meie ees ülesanne siduda omavahel teadusuuringute tulemused ja poliitikakujundamise praktikad, et poliitilised otsused oleks teaduspõhised. Euroopa Komisjon alustas sellekohase töödokumendi koostamist tänavu oktoobris. Dokumendi eesmärk on töötada välja tugev teaduse ja poliitika vaheline ökosüsteem alates üksikutest riikidest kuni Euroopa Komisjonini. Kuigi eri riikide teadusnõustamise süsteemide mitmekesisus on eelis, võivad mõned riigid või piirkonnad vajada tuge, et teadusnõustamine teeniks nende ühiskonda kõige paremini.

Sellega seoses seisab ESAF silmitsi kahe väljakutsega, millele kahepäevasel aastakoosolekul keskendutakse. Üks neist on loodetavasti peagi lõppev sõda Ukrainas ja sellele järgnev riigi ülesehitamine ning teaduse tugi sellele. Teine aga võib nõuda ESAFi mandaadi ja ülesannete uuesti läbivaatamist nimetatud Euroopa Komisjoni töödokumendi kontekstis.

ESAFi eesmärk on võimaldada Euroopa riikide teadusnõustajatel vahetada ideid ja infot kogu Euroopas olulistes küsimustes enne, kui nad annavad nõu oma valitsustele või Euroopa Komisjonile. Samuti vahetada kogemusi ja edendada teaduspõhist poliitiliste otsuste langetamise kultuuri Euroopa Liidus.

Alates 1. juulist 2020 on foorumi eesistuja Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere.

Üldkogu info ESAFi veebilehel.