Eesti teaduste akadeemia innustab Euroopa akadeemiaid tegudele Ukraina kriisi leevendamiseks

Eesti teaduste akadeemia tegi rahvusvahelise teadusnõukoja ISC Euroopa rühma eesistujana ja Euroopa riikide peateadurite foorumi ESAF liidrina seoses olukorraga Ukrainas pöördumise Euroopa teaduste akadeemiatele.

Riikide peateaduritele, Euroopa teaduste akadeemiatele ja nende ühendustele ALLEA ja EASAC saadetud kirjas ütleb akadeemia president Tarmo Soomere, et Ukraina sõda on õudusunenägu Euroopa südames ning rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste reeglite alustalade räige rikkumine.

Vajame palju rohkem teadmisi, et tuvastada, jälgida ja prognoosida protsesse ja otsustusahelaid erinevates kultuurides. Peame õppima, kuidas ennetavalt reageerida, et selliseid kohutavaid juhtumeid juba eos vältida.

Akadeemiad ei saa võidelda tulejoonel, kuid nad peavad andma oma riikidele ja valitsustele parimat nõu. Selle missiooni nimel kutsub pöördumine Euroopa akadeemiaid üles oma valitsusi nõustades rõhutama vajadust ühendada riikide jõud. Koos tegutsedes saame aidata Ukrainat võitluses omaenda ja ka meie tuleviku eest, kasutades kõiki võimalusi agressori nõrgendamiseks ning arendades kiiresti selliste protsesside mõistmist, mis võivad viia seda tüüpi eskalatsioonideni.

Pöördumise teksti leiab siit.

Avalduse Ukraina, selle kodanike ja akadeemikute toetuseks on teinud ka ALLEA.  Loe lähemalt siit.