Akadeemik ja Tartu Ülikooli genoomika, biopankade ja biotehnoloogia professor Andres Metspalu valiti Euroopa Komisjoni loodud komiteesse, mille ülesanne on leida uusi liikmeid Euroopa Teadusnõukogu (ERC) juhtorganisse ehk ERC teadusnõukogusse.
ERC teadusnõukogu koosseisu uuendamine on osa ettevalmistustest Euroopa Liidu teadus- ja innovatsiooniprogrammi „Euroopa Horisont“ järgmise perioodi (2028–2034) jaoks.
Lisaks Andres Metspalule kuuluvad värskesse ERC nimetamiskomiteesse esimehena Martin Vetterli (Šveits) ning liikmetena Paula Eerola (Soome), Heino Falcke (Madalmaad), Katerina Harvati (Saksamaa) ja Maria Rescigno (Austria). Nende mandaat kestab 2027. aasta aprillini.
Andres Metspalu osales Euroopa teadustaristute strateegiafoorumi ESFRI töögrupi liikmena juba ERC loomise idee aruteludes. Aastatel 2008–2013 oli ta ERC eluteaduste valdkonna hindamispaneeli ekspert. „Muidugi on nimetamiskomitee liikmeks saamine suur au, aga samas ka vastutus – otsida ja kaaluda ERC nõukogusse uusi liikmeid, kellest sõltub olulisel määral, kuhu Euroopa tippteadus lähema 10 aasta jooksul suundub ja kuidas ta seda teeb,“ sõnas Andres Metspalu.
Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Mart Saarma sõnul on Andres Metspalu nimetamine komitee liikmeks Eestile väga oluline, sest see valib ERC teadusnõukogu, mis strateegiliselt suunab ja juhib ERC-d. „Viimasest on kujunenud Euroopa tippteaduse keskne rahastaja, mida isegi USA teadlased kadestavad. ERC nõukogu loodud Proof of Concept ehk pilootkatse rahastusprogramm on olnud väga edukas tippteaduse tulemuste rakendamisel praktikasse.“
Andres Metspalu on üks Eesti väljapaistvamaid teadlasi nii riiklikul kui rahvusvahelisel tasandil ning Eesti geeniteaduse üks rajajaid. Tema juhtimisel loodi Eesti Geenivaramu ja selle toimimiseks vajalik õigusraamistik.
Ta juhib Eesti Teaduste Akadeemia arstiteaduse ja tervishoiu innovatsiooni komisjoni ning panustab aktiivselt Eesti tervishoiusüsteemi arendamisse ennetuspõhisemaks.
Euroopa teaduse tipptegijatest koosnev ERC nimetamiskomitee on kuueliikmeline sõltumatu komisjon, mille peamine ülesanne on aidata valida ERC teadusnõukogu liikmeid. Komitee tegeleb nii uute liikmete valimisega teadusnõukogu koosseisu järkjärguliseks uuendamiseks kui ka kandidaatide nimekirja haldamisega tulevasteks vajadusteks. Lõpliku liikmete nimetamisotsuse teeb Euroopa Komisjon nende soovituste alusel.
2007. aastal asutatud ERC toetab Euroopa tipptasemel teadust, andes välja kõigi teadusvaldkondade teadlastele mõeldud grante. ERC 22-liikmeline teadusnõukogu määrab ERC teadusrahastuse strateegia ja metoodika.
Varem on Eesti teadlastest kõige esimesse ERC nimetamiskomiteesse kuulunud akadeemik Jüri Engelbrecht.
Loe lähemalt Euroopa Komisjoni veebilehelt.
