Akadeemikud Jarek Kurnitski ja Veiko Uri saavad presidendi teenetemärgi

President Alar Karis tunnustab tänavu vabariigi aastapäeva eel riikliku teenetemärgiga 151 inimest. Nende seas on kaks Eesti teaduste akadeemia liiget: Jarek Kurnitski ja Veiko Uri, kes pälvivad Valgetähe III klassi teenetemärgi.

Akadeemik Jarek Kurnitski on Tallinna tehnikaülikooli täisprofessor tenuuris, ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor ning liginullenergiahoonete uurimisrühma juht, Aalto ülikooli professor. Ta on üks Euroopa juhtivatest teadlastest hoonete energiatõhususe ja sisekliima valdkonnas ning rahvusvaheliselt tuntud Euroopa liginullenergia määratluste ning Eesti ja Soome energiatõhususe metoodikate väljatöötajana. Eesti teaduste akadeemia liikmeks valiti Jarek Kurnitski 2018. aastal. Samal aastal pälvis ta Eesti Vabariigi teaduspreemia tehnikateaduste valdkonnas. Teda on tunnustatud Euroopa ja Skandinaavia erialaorganisatsioonide REHVA ja SCANVAC teadusauhindadega kui ühte juhtivat teadlast hoonete energiatõhususe ja sisekliima valdkonnas.

Akadeemik Veiko Uri on Eesti maaülikooli metsaökosüsteemide professor, kelle uurimistöö peasuunad on erinevate metsaökosüsteemide süsiniku- ja lämmastikuringe, metsakasvatus, metsaökoloogia ja biomassi produktsioon. Tema töörühm on metsaökosüsteemide süsinikuringe uuringute osas liidrirollis Eestis ja tuntud ka rahvusvahelises teadlaskonnas. Rõhutades teaduspõhise metsamajanduse olulisust kaasaegses metsanduses, on tema töödes suurt tähelepanu pööratud ka uurimistulemuste rakenduslikule väljundile. Eesti teaduste akadeemia liikmeks valiti Veiko Uri 2020. aastal. Ta on pälvinud Eesti Vabariigi teaduspreemia põllumajandusteaduste alal 2013. ja 2023. aastal. 2016. aastal on teda autasustatud Eesti Punase Risti V klassi teenetemärgiga.

Vabariigi President annab riiklikud teenetemärgid üle 21. veebruaril eesti rahva muuseumis ning seda näeb Eesti rahvusringhäälingu tele-eetris 24. veebruaril. Lähem info.