Akadeemia välisliige Michael Godfrey Rodd – 75

Michael Godfrey Rodd on sündinud 21. juunil 1946. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigis. Ta lõpetas Cape Towni ülikooli elektrotehnika erialal ning 1979. aastal kaitses samas doktoriväitekirja reaalajas töötaval juhtsüsteemil põhinevate tööstusarvutite teemal. Erinevaid praktilisi kogemusi omandas ta töötades insenerina Rodeesia Raudtee aktsiaseltsis ja arvutisüsteemide insenerina ettevõttes NIDefr. 1972.  aastal omistati talle volitatud inseneri kutsekvalifikatsioon. Lektorina alustas M. Rodd 1973. aastal Cape Towni ülikoolis ning aastatel 1979−1986 oli ta elektroonika professor Witwatersrandi ülikoolis Johannesburgis. 1986. aastal asus ta professorina tööle Ühendkuningriigi Walesi ülikooli Swansea kolledžis, olles samas aastatel 1986−1992 elektrotehnika ja elektroonika osakonna ning 1992−1995 inseneriteaduste valdkonna juhataja. Neil aastatel lõi ta ülikooli juurde ka mitmed spin-off ettevõtted. 1998−2012 oli M. Rodd teadmusteenuste juht Londonis asuvas elektriinseneride ühingus (Institution of Electrical Engineers).

Professor Rodd on olnud väliseksaminaator paljudes maailma ülikoolides, kuulunud valitsusi teaduse valdkonnas nõustavatesse kogudesse ning juhtinud pikka aega Briti Arvutiühingu (BCS) tegevust teadmistepõhise ühiskonna ja välissuhete suunal. Ta asutas Automaatkontrolli Rahvusvahelise Föderatsiooni (IFAC) egiidi all ajakirjad Control Engineering Practice ja Engineering Applications of Artificial Intelligence ning oli nende kauane peatoimetaja. M. Roddi teadustöö kuulub infotehnoloogia, tootmisprotsesside juhtimise ja arvutiteaduse valdkonda, mille märksõnadeks on reaalaja arvutisüsteemid ja tarkvara, reaalajas toimuvate protsesside seiresüsteemid jne.

Eesti teadusega kujunesid prof M. Roddil tihedad sidemed eelkõige küberneetika instituudi kolleegide kaudu. Tema juhitav uurimisgrupp tegi alates 1988. aastast koostööd Eesti uurijatega reaalaja tarkvara väljatöötamise ja jaotatud reaalaja tehisintellekti uurimise alal. Ta on lugenud intensiivkursuseid Tallinna tehnikaülikooli magistrantidele ning tutvustanud Eesti teadust Euroopas ja külalisprofessorina Ameerika Ühendriikides.

1995. aastal valiti Michael Godfrey Rodd Eesti teaduste akadeemia välisliikmeks protsessijuhtimise ja infotehnoloogia alal.

2012. aastal valiti professor Rodd Witwatersrandi ülikooli elektri- ja infotehnoloogia valkonna kuulsuste halli liikmeks. Ta on Walesi ülikooli Swansea kolledži, Cardiffi, Warwiki, Pennsylvania osariigi ja Cranfieldi ülikoolide auprofessor ning paljude professionaalsete inseneriühingute liige Ühendkuningriigis, Ameerika Ühendriikides ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.