Membership

Academicians

Jaan Aarik

1. Division of Astronomy and Physics

Olav Aarna

2. Division of Informatics and Engineering

Jaak Aaviksoo

1. Division of Astronomy and Physics

Hillar Aben

2. Division of Informatics and Engineering

Jüri Allik

4. Division of Humanities and Social Sciences

Toomas Asser

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Jaan Eha

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Jaan Einasto

1. Division of Astronomy and Physics

Jüri Engelbrecht

2. Division of Informatics and Engineering

Ene Ergma

1. Division of Astronomy and Physics

Krista Fischer

1. Division of Astronomy and Physics

Arvi Freiberg

1. Division of Astronomy and Physics

Vladimir Hiznjakov

1. Division of Astronomy and Physics

Ülo Jaaksoo

2. Division of Informatics and Engineering

Jaak Järv

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Ain-Elmar Kaasik

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Anne Kahru

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Dimitri Kaljo

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Mart Kalm

4. Division of Humanities and Social Sciences

Mati Karelson

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Marco Kirm

1. Division of Astronomy and Physics

Kalle Kirsimäe

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Maarja Kruusmaa

2. Division of Informatics and Engineering

Jarek Kurnitski

2. Division of Informatics and Engineering

Urmas Kõljalg

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Jakob Kübarsepp

2. Division of Informatics and Engineering

Rein Küttner

2. Division of Informatics and Engineering

Hans Küüts

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Maris Laan

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Agu Laisk

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Valter Lang

4. Division of Humanities and Social Sciences

Ülo Lille

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Margus Lopp

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Enn Lust

2. Division of Informatics and Engineering

Jüri Martin

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Andres Metspalu

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Lauri Mälksoo

4. Division of Humanities and Social Sciences

Leo Mõtus

2. Division of Informatics and Engineering

Ülo Niinemets

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Elmo Nüganen

4. Division of Humanities and Social Sciences

Karl Pajusalu

4. Division of Humanities and Social Sciences

Arvo Pärt

4. Division of Humanities and Social Sciences

Martti Raidal

1. Division of Astronomy and Physics

Tiina Randma-Liiv

4. Division of Humanities and Social Sciences

Anu Raud

4. Division of Humanities and Social Sciences

Anu Realo

4. Division of Humanities and Social Sciences

Jaan Ross

4. Division of Humanities and Social Sciences

Hando Runnel

4. Division of Humanities and Social Sciences

Huno Rätsep

4. Division of Humanities and Social Sciences

Enn Saar

1. Division of Astronomy and Physics

Peeter Saari

1. Division of Astronomy and Physics

Mart Saarma

1. Division of Astronomy and Physics

Valdur Saks

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Tarmo Soomere

2. Division of Informatics and Engineering

Marek Tamm

4. Division of Humanities and Social Sciences

Tiit Tammaru

4. Division of Humanities and Social Sciences

Tõnu-Andrus Tannberg

4. Division of Humanities and Social Sciences

Elmo Tempel

1. Division of Astronomy and Physics

Ubar

2. Division of Informatics and Engineering

Raivo Uibo

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Jaan Undusk

4. Division of Humanities and Social Sciences

Veiko Uri

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Mart Ustav

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Tarmo Uustalu

2. Division of Informatics and Engineering

Gennadi Vainikko

1. Division of Astronomy and Physics

Urmas Varblane

4. Division of Humanities and Social Sciences

Eero Vasar

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Richard Villems

1. Division of Astronomy and Physics

Jaak Vilo

2. Division of Informatics and Engineering

Dmitri Vinnikov

2. Division of Informatics and Engineering

Martin Zobel

3. Division of Biology, Geology and Chemistry

Haldur Õim

4. Division of Humanities and Social Sciences

Andres Öpik

2. Division of Informatics and Engineering

Foreign members