Endel Lippmaa loeng koos mälestusmedaliga

Autasu on asutatud 2016. aastal teaduse tippsaavutuste ja uute ideede valdkonna- ja piiriülese leviku toetamiseks ning teadlaste ühiskondliku missiooni tunnustamiseks.

Endel Lippmaa nimelise mälestusmedali ja sellega seotud loengute traditsiooni kaudu soovib Eesti teaduste akadeemia toetada teaduse tippsaavutuste ja uute ideede levikut, aga ka tunnustada ja väärtustada väljapaistvate isiksuste missiooni Eesti ajaloos. Seetõttu valitakse Endel Lippmaa medali saajaks väljapaistev teadus- või ühiskonnategelane, kelle tegevus on oluliselt mõjutanud teaduse või ühiskonna arengut ning kelle tegevuses on tippteadus ühendatud ühiskonna teenimisega.

Mälestusmedali pälvija valib komisjon koosseisus Ene Ergma, Mart Kalm, Jaak Lippmaa, Urmas Nagel, Mart Saarma.

Akadeemik Endel Lippmaa mälestusmedali pälvis 2020. aastal Taani veteranpoliitik Uffe Ellemann-Jensen

2020. aastal teist korda välja antava mälestusmedaliga tunnustatakse väljapaistvat Taani poliitikut, Eesti head sõpra ja meie vabaduspüüdluste tulist toetajat Uffe Ellemann-Jensenit.

  • Uffe Ellemann-Jenseni loengu salvestust saab vaadata siin.
  • Loengu teksti eesti keelde tõlgituna saab lugeda lugeda siin.
  •  Neli aastat tagasi tehtud intervjuu Uffe Ellemann-Jenseniga ning kokkuvõtteartikkel sellest Postimehes. Intervjuust tuleb välja, kui jõuliselt Ellemann-Jensen Baltimaade tunnustamist korraldas.

Taani välisministrina (1982–1993) vedas Uffe Ellemann-Jensen Eesti Vabariigi iseseisvumise taastamise ajal Balti riikide tunnustamise protsessi. Tänu temale sai Taanist esimene riik, mis taastas diplomaatilised suhted kõigi kolme Balti riigiga. Koos Saksa kolleegi Hans-Dietrich Genscheriga kutsus ta 1992 kokku Läänemeremaade Nõukogu, mille keskne siht oli pärast külma sõja lõppu tagada Läänemere regiooni tasakaalustatud areng. Kakskümmend aastat (1998–2018) panustas ta jõuliselt Balti arengufoorumi tegevusse, mis koondas meie regiooni äri-, poliitika-, meedia- ja teadusvaldkonna tipptegijaid.

Esimese Endel Lippmaa medali pälvis ja sellega seonduva loengu pidas Nobeli keemiapreemia laureaat Kurt Wüthrich

16.09.2017 Postimehe AK teadusrubriigis ilmus intervjuulugu nobelisti Kurt Wüthrichiga – esimese Endel Lippmaa nimelise medali laureaadiga (Postimees AK, 16. september 2017, lk 8-9). Intervjuulugu vt siin.

12.09.2017 Akadeemias toimus esimene Endel Lippmaa mälestusloeng, mille pidas nobelist Kurt Wüthrich (sünd 1938; Nobeli keemiaauhind 2002). Samas anti professor Wüthrichile üle akadeemik Endel Lippmaa nimeline medal.

* * * *

Akadeemik Endel Lippmaa (15.09.1930–30.07.2015) oli üks Eesti teaduse ja poliitika suurkujusid ning on senini üks tuntumaid eesti teadlasi maailmas. Legendaarselt terava, laiahaardelise ja võimeka isiksusena panustas ta Eesti iseseisvuse taastamisse ja vaba ühiskonna ülesehitamisse, mõjutades ja kujundades pikka aega meie riigi arengut.