Teadlaste Öö Eestis

22.09.2006

22. septembril 2006 tähistati Eestis Euroopa Teadlaste Ööd
(European Researchers’ Night 2006)

IDEE ja TAUST

Teadlaste Öö on Euroopa Komisjoni initsiatiivil loodud üle-euroopaline erinevaid teadusringkondi – ülikoole, akadeemiaid, teaduskeskusi, muuseume, laboratooriume jt akadeemilisi organisatsioone – ühendav suurüritus, kus ühe öö(päeva) jooksul toimub erinevaid teadust ja teadlasi ühiskonnale tutvustavaid ja lähendavaid üritusi atraktiivses ja lõbusas võtmes. 2005. aastal toimunud Teadlaste Öö raames olid avatud erinevad teaduskohvikud ja -teatrid, näidati filmiprogramme, peeti “avatud uste öid” teadustööga tegelevais asutusis Belgias, Tšehhis, Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Kreekas, Ungaris, Itaalias, Leedus, Poolas, Portugalis, Sloveenias, Hispaanias ja Rootsis (vt lähemalt 2005. aastal Teadlaste Ööl toimunust:
http://ec.europa.eu/research/researchersineurope/events/event_2214_en.htm).

Eesti tähistas Teadlaste Ööd 2006. aastal esmakordselt. Projekti koordinaator Eestis oli Teaduskeskus AHHAA, koostööpartnerid Eesti Teaduste Akadeemia ja ETV.

Vt ka Teadlast Öö ametlikku veebisaiti Eestis: http://www.ahhaa.ee/TeadlasteOo/index.html
Teadlaste Ööst 2006 Euroopas vt lähemalt: http://ec.europa.eu/research/researchersineurope/events/event_2216_en.htm

MIS TEADLASTE ÖÖL 2006 EESTIS TOIMUS?


TALLINNAS
 • Teadlaste öö Tallinna Loomaaias

1) Hommikused jalutuskäigud loomaaias - 1000 osalejat.

2) Õhtused jalutuskäigud loomaaias ning loeng liigikaitsealasest tegevusest   - 100 osalejat. Loomaaia teadustegevusest kõnelesid liigikaitse galeriis ja naaritsa säilitusbaasis Loomaaia teadussekretär Tiit Maran ning Madis Põder.

Pärast loengut tehti kohvipaus veelindude paviljonis/piknikuplatsil ning seejärel kuni pimedani toimusid “öö”ekskursioonid loomaaias (4 gruppi).

 • Teadlaste öö Eesti Draamateatris
Andrei Hvostovi uue näidendi “Henrik” esimene lugemine (Raimo Passi juhendamisel)
Eesti Draamateatri suures saalis
200 osalejat

Lugemisteatrile järgnes vestlusring teemal “Kes minevikku mäletab …” (vaheajal pakuti kohvi ja suupisteid). Vestlust juhtis akadeemik Peeter Tulviste (Eesti Teaduste Akadeemia humanitaar- ja sotsiaalteaduste osakonna juhataja). Vestlusringis osalesid Andrei Hvostov (ajakirjanik ja -loolane), arheoloog Marika Mägi, ajaloolased Marek Tamm ja Linda Kaljundi ning kirjandus- ja kultuuriloolane Jaan Undusk.


Vt artiklit Sirbis "Mängida Läti Henrikut"

 • Teadlaste öö Tallinna Linnateatris
Jaanus Rohumaa/Triin Sinissaar “Genoom”
Tallinna Linnateatri väikeses saalis
100 osalejat


Etendusele järgnes vestlusring teatri kaminasaalis Eesti geeniteadlastega elu imest, teatrist, rock`n`roll-ist, Jumalast ja inimesest - ehk kõigest olulisest, millest tavaliselt auditooriumis ei räägita (vaheajal pakuti kohvi ja kommi ning präänikuid). Vestlust juhtis Jaan Tootsen Ööülikoolist. Vestlusringis osalesid  professorid Erkki Truve ja Priit Kogerman TTÜ geenitehnoloogia instituudist ning Triin Sinissaar Linnateatrist.

JÄNEDAL

 • Ööekskursioon Jäneda Muusikatähetorni

Koostöös Looduse Omnibussiga külastati Jäneda Muusikatähetorni (250 osalejat). Toimus Urmas Sisaski astromuusika kontsert, millele järgnes vestlusring tähtedest ja muusikast (pakuti kohvi ja suupisteid). Vestlust juhtisid Jaan Riis (Looduse Omnibussi juhataja) ja Urmas Sisask ning sellest võtsid osa astrofüüsikutest akadeemikud Jaan Einasto ja Arved-Ervin Sapar.

TARTUS
 • Romantilised õhtused lõhnad Tartu Ülikooli Botaanikaaias (sealhulgas ka mõnus kohvilõhn…): salalaborid: näidati kõige haruldasemaid taimi. Meeleolu lõi Tartu Senior Swing Band.
 • Tartu Ülikooli Vana Anatoomikum ja suurvaimud: kell 20 avanesid Ken Kallingu juhendamisel salalaborid: pääs anatoomiliste kollektsioonide ruumidesse.
 • Öine keemia Tartu Ülikooli Keemiahoones, põnevad katsed ja salalaborid: mida siin keemiahoones õigupoolest uuritakse?
 • Tartu Tähetorn korraldas orienteerumisjooksu “Tähed Toomemäel”. Lisaks toimus  planetaariumietendus “Tähed koonusruumis”, astronoomiafoorum “Ahhaa, tähed!” ning teleskoobitornis öine vaatlus “Tähed taevas”.
 • Tartu Laululava ruumes avati AHHAA koguperenäituse “Ahhaa! Idee kunst ehk kuidas saada miljonäriks”, kus sai uudistada robotite lasteaeda, Segway imeliikurit, lisaks palju nippe ja üllatusi.
RAKVERES
 • Teaduskohvik Rakvere Muuseumimajas: Villu Tamul ja Ants Leemets: “Missugune ajalugu on õigem?”.
NARVAS
 • Teaduskohvik Narva Muuseumis: külas Aleksei Turovski: “Loomad, uurijad ja õpetajad” (vene keeles).
ETV-s

Üle-eestiliselt oli lustlik ja põnev Teadlaste Öö eriprogrammi vahendusel nähtav ETV ekraanil.