Anti kätte riigi teaduspreemiad

25.02.2020

Foto: Annika Haas
Teaduste akadeemia saalis anti 23. veebruaril üle teadus-, kultuuri-, spordipreemiad ning Wiedemanni auhind. Peaminister Jüri Ratas, haridus-ja teadusminister Mailis Reps ning teaduste akadeemia president Tarmo Soomere andsid akadeemikutele Richard Villemsile ja Jüri Allikule pidulikult üle elutööpreemia ning akadeemik Andres Metspalule avastuspreemia.
Peaminister Jüri Ratas tänas avasõnas laureate ja sõnas, et me kõik vajame inspiratsiooni, et saata oma elus korda erakordseid asju. "Meie teaduse, kultuuri ja tippspordi tulevik võrdub meie noorte ja laste tulevikuga, " lisas Ratas.
Teaduste akadeemia president Tarmo Soomere tänas teaduspreemiate laureaate nende panuse eest ja juhtis oma kõnes tähelepanu eesti teaduse meie väiksust arvesse võttes erakordsetele saavutustele. "Rahvaarvu alusel võiks meist olla maailmas 6000 parima hulgas üks, on aga üheksa eesti teadlast," lausus Soomere.
 

Foto: Annika Haas
Teaduspreemia väljapaistva avastuse eest anti akadeemik Andres Metspalule Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu asutamise ja eestvedamise ning Eesti genoomiprojekti algatamise eest.

Foto: Annika Haas
Elutööpreemia saanud akadeemik Richard Villems on rajanud Eesti populatsioonigeneetika ja arheogeneetika koolkonna ja viinud selle rahvusvahelise teadusmaastiku absoluutsesse tippu.


Foto: Annika Haas
Akadeemik Jüri Allik, kes sai samuti elutööpreemia, on andnud suure panuse Eesti psühholoogia arendamisesse ja isiksusepsühholoogia valdkonna arengusse.