Svante Pääbole Jaapani auhind

17.02.2020
Selle aasta Jaapani auhind antakse Eesti teaduste akadeemia välisliikmele Svante Pääbole. Auhinda antakse "silmapaistvate uute saavutuste eest teaduses ja tehnoloogias, mis avardavad olemasolevaid teadmisi ja aitavad kaasa inimkonna rahule ja õitsengule".
Leipzigis asuva Max Plancki Evolutsioonilise Antropoloogia Instituudi direktor Svante Pääbo on paleogeneetika üks rajajatest. See on teadusharu, mis tegeleb fossiilide ja eelajalooliste leidude geeniproovide analüüsiga. Pääbo uurib evolutsiooniajaloo käigus toimunud geneetilisi muutuseid, võrreldes tänapäeva inimeste, neandertallaste ja teiste inimeste esivanemate DNA järjestusi. Tema uuringud tõid talle Jaapani auhinna, mis tähendab 50 miljoni jeenist (umbes 490 000 eurot) preemiat.
1955. aastal Rootsis Stockholmis sündinud Svante Pääbo õppis Uppsala ülikoolis egüptoloogiat, vene keelt ja teaduse ajalugu alates 1975. aastast ning meditsiini 1977. aastaat, enne kui sai 1986. aastal doktorikraadi rakubioloogias. Ta jätkas teadustööd Šveitsis, Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides. 1990. aastal läks Pääbo Saksamaale, kus ta oli algselt Müncheni Ludwig Maximiliani ülikooli üldbioloogia ja zooloogia professor. Alates 1997. aastast on ta juhtinud Max Plancki Evolutsioonilise Antropoloogia Instituudi evolutsioonigeneetika osakonda. Pääbo valiti Eesti teaduste akadeemia välisliikmeks mullu sügisel.