Akadeemik Kruusmaa teeb kaasa Bellingshauseni retke Argentina etapi

06.12.2019

Akadeemik Maarja Kruusmaa teeb kaasa Bellingshauseni mereretke kahe nädala jooksul. Foto: Reti Kokk
Akadeemik Maarja Kruusmaa teeb kaasa detsembris ja jaanuari alguses Admiral Bellingshauseni retke Argentina osa. Varem on Admiral Bellingshauseni retkel kaasa löönud president Tarmo Soomere ja akadeemik Urmas Kõljalg.
Akadeemik Kruusmaa läheb Bellingshauseni pardale Comodoro Rivadavia linnas 15. detsembril, mis asub Argentina Patagoonia  piirkonnas. Sealt võetakse kurss Falklandi saartele ning uusaasta võetakse vastu Ushuaia linnas, mis on maailma kõige lõunapoolseim linn. Tagasi koju saabub Kruusmaa 10. jaanuaril. „See on suurepärane võimalus ühe aasta jooksul näha nii pingviine kui ka jääkaru,“ naljatas Kruusmaa.
Bellingshauseni retke Sillamäe-Helsingi osa kaasa teinud akadeemik Urmas Kõljalg ütles, et tegemist oli väga põneva ent ränga kogemusega. „Lainetus oli väga tugev,“ sõnas Kõljalg.
Akadeemik Kõljalg vastutas retke teadusliku osa käima panemise eest. „Bellingshausen kogub vee-, tolmu- ja plastikuproove terve reisi vältel. Jälgime tulemusi jooksvalt interneti vahendusel. Minu ülesandeks oli Bellingshausenil junga välja õpetamine,“ rääkis Kõljalg.
Admiral Bellingshauseni reis sai alguse selle aasta 11. juulil ning Antarktikasse jõutakse tuleva aasta 27. või 28. jaanuaril. Merereis kordab Saaremaal sündinud admirali Fabian Gottlieb von Bellingshauseni poolt 1819.-1821. aasta Antarktika-ekspeditsiooni.