Kolleegid ja sõbrad õnnitlesid akadeemik Margus Loppi

11.09.2019

Täna (11. septembril 2019) toimus teaduste akadeemias seminar „Keemia peegeldused elus ja elu peegeldused keemias“, mis oli pühendatud akadeemik Margus Lopi 70. sünnipäevale. Esitleti ka Margus Lopi värsket elulooraamatut “Peegeldus”.


Seminari avasõnad ütles teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. Ta lausus, et viimasel kolmel nädalal on Eestis sattunud faktipõhisus kui ka teadlased selle alusena tugeva rünnaku alla. “Vanasõna: "Targem annab järele" ei pea antud juhul paika. Tarkadel on kohustus astuda ette ning jagada selgitusi,” sõnas president.

 

President tõstis esile akadeemik Margus Lopi osa teadusnõustamise arendajana Eestis. “Pidasime vajalikuks, et teadlaste töö jõuaks poliitikute ning administreerijate mõttemaailma. See oli liiga väike eesmärk. Me ei osanud neli-viis aastat tagasi arvata, et poliitikute ja otsusetegijate veenmine on mõneti lahtisest uksest sissemurdmine,” ütles Soomere. Ta lisas: “Teadmiste teel seisavad samas suured takistused. Neist olulisemaks on soov mitte väljuda mugavustsoonist.”


Oma uurimistööd tutvustasid akadeemik Lopi õpilased TTÜ professorid Allan Niidu, Riina Aav ja Tõnis Kanger. Nad meenutasid lisaks sellele ka erinevaid värvikaid seiku akadeemik Lopi elust.


Akadeemik Loppi õnnitles ka TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksoo, kes andis ülikooli nimel Margus Lopile üle ka tänukirja.
Viimasena esines akadeemik Lopp ise, meenutades oma teadlasetee algust. Seminarile järgnes raamatu esitlus. Akadeemik Lopp sõnas, et algselt ei olnud tal kavas elulooraamatut avaldada, vaid kõik algas personaalbibliograafia koostamisest. “Kuna keegi poleks viitsinud bibliograafiat lugeda, ehkki see on vajalik, tuli elulooraamat kirjutada,” naljatas Lopp.