President Soomere: Nurkse skandaali ei tohi raisku lasta

08.09.2019

President Tarmo Soomere kommenteeris ERRi Novaatori portaalile TTÜ Nurkse instituudi ümber lahvatanud skandaali ning rõhutas, et seda on tarvis ära kasutada süsteemsete ning struktuursete puuduste järk-järguliseks kõrvaldamiseks.

Tarmo Soomere möönis, et skandaal on kahjustanud teaduse mainet Eesti ühiskonnas. Samas tõi ta esile, et Eestis on teadus tunnistatud „parketikõlbulikuks“ ning seetõttu on teadlaste kogukond teravdatud tähelepanu all. „Oli ainult aja ja koha küsimus, millal taoline skandaal tekib ja ilmneb ühiskonna terav tähelepanu selle vastu, kuidas teadlased oma aega kasutavad, kuidas oma tööd dokumenteerivad ja kuidas oma kasulikkust ühiskonnale selgitavad,“ lausus ta.

Soomere soovitas Nurkse skandaali puhul vaadata ka positiivset: „See skandaal ei oleks olnud võimalik 3–5 aastat tagasi, kui ühiskonnal oli üsna ükskõik, mida teadlased teevad või kuidas nad täpselt teadusele antud raha kasutavad.“ Nüüdseks on eesti teadus ühiskonna äärealalt väljamurdnud, leidis Soomere.
Loe pikemalt SIIT

22. augustil ilmus ajalehes Postimees artikkel, milles süüdistati Tallinna tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi teadlaseid Euroopa Komisjonile valeandmete esitamises. TTÜ projektirahastamise asjus alustas 27. augustil kriminaalmenetlust prokuratuur.