Suvealguse seminar UTKK muuseumis

31.05.2019

Head Kirjanduskeskuse sõbrad!

Olete oodatud Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse traditsioonilisele suvealguse seminarile neljapäeval, 6. juunil algusega kell 16.00. Kavas on pärast kolmapäevast teadlaste hoiatusstreiki rääkida jätkuvalt aktuaalsetel teemadel – ei, seekord mitte teadusrahastusest, vaid õllest. Täpsemalt kuusevõrseõllest, aga ka paljust muust, mis kirjeldab valgustusajastu maastike avastamist ja nendest võõrandumist. Pärast seminari on mõnus koosolemine, kus saab ka degusteerida.

Kuusevõrse maitse suus: valgustatud keskkonnad, aistilised maastikud ja ajalooliste tehnikate taaselustamise katsed

Ettekande peab Kirjanduskeskuse vanemteadur, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi professor Ulrike Plath.

Jaanieelsel ajal on õige hetk rääkida kuusevõrsetest. Sest just praegu puhkevad nad helerohelisteks, vitamiinirohketeks kassisabadeks, mille maitse on vist kõigile ammusest ajast tuttav. Nad on selle ettekande peakangelased, kes viivad meid minevikumaastikkesse ja sealt tagasi meie enese juurde.

Kuid juba 1804. aastal pani Wilhelm Christian Friebe oma raamatusse „Oekonomisch-techische Flora für Liefland, Ehstland und Kurland“ kirja esimese kohaliku kuusevõrseõlle retsepti. Abiks tudengid ja Humalakoja pruulimeister, TÜ ajaloomagistrant Jaan Unt, katsetasime seda ja hulka teisi retsepte, et luua augustikuus Tallinnas toimuvaks keskkonnaajaloo suurkonverentsiks ainulaadne eripruul. Kuid millised on mineviku maitsemaastike taaselustamise ja praeguse õllemaastiku võimalused ja piirid?

Mõtisklus maitsete ümber viib järjest sügavamale valgustusajastusse ja selle ajastu maastike tundmise ja tajumiseni. Ulrike Plath räägib ka oma järgmisest raamatust ja jõuab maitsetest ajalooliste tehnikate juurde. Kuidas pruuliti õlut varauusajal? Mida saame õppida vanadest tehnikatest ja kuidas saab neid kasutada tänapäeval õppe- ja tootmismeetodina? Seega viib seminar kirjandusest Balti valgustusajastu maastike avastamise ja nendest võõrandumiseni.

Suveseminar toimub Kirjanduskeskuse muuseumis Nõmmel (Väikese Illimari 12). Oma tulekust andke palun teada aadressil utkk@utkk.ee. Olete väga oodatud!

 Kohtumiseni!
 Elle-Mari ja Marin
 Eesti Teaduste Akadeemia
 Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
 Roosikrantsi 6, 10119 Tallinn
 644 3147
 utkk@utkk.ee
 https://www.utkk.ee/
 https://www.facebook.com/TA.UTKK