Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis suundub pidulikult pensionile akadeemik Udo Margna

18.06.2018

19. juuni pärastlõunal suundub Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis pidulikult teenitud pensionile Udo Margna, kes töötas kõrgkoolis farmaatsia õppetooli juhataja ja õppejõuna enam kui 17 aastat.

Udo Margna, kes tähistab tänavu novembris oma 84. sünnipäeva, omandas kõrghariduse Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas farmaatsia erialal, mille lõpetas 1956. aastal cum laude proviisori kutsega. Oma esimese teaduskraadi – bioloogiakandidaadi kraadi – kaitses ta 1963. aastal Eesti Teaduste Akadeemia, ning bioloogiadoktori kraadi 1984. aastal Gruusia Teaduste Akadeemia Botaanika Instituudi juures. Aastal 1987 valiti Udo Margna Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikuks ja sellest ajast osales ta aktiivselt akadeemia igapäevatöös erinevatel ametikohtadel, sh aastatel 1990-1999 Teaduste Akadeemia peasekretärina.
 
Pärast Teaduste Akadeemia peasekretäri kohalt lahkumist pühendus Udo Margna õpetamisele, olles Tallinna Pedagoogikaülikooli (praeguse Tallinna Ülikooli) õppejõuks ja teadusnõunikuks. Aastast 2001 asus Margna õpetama Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis, kus tema kanda jäi botaanika, farmakognoosia, farmatseutilise keemia ja fütoteraapia õpetamine ning aastast 2005 ka farmaatsia õppetooli töö juhtimine ja farmatseudi õppekava arendamine.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli farmatseudi õppekava juhi Lilian Ruubeni sõnul on Udo Margna andnud oma panuse rohkem kui poole tuhande farmatseudi erialasele arengule ning innustanud nii üliõpilasi kui kolleege andma endast kõik nii erialases kui ka ühiskondlikus elus. “Kolleegina võin Udot iseloomustada ainult ülivõrdes - ta on äärmiselt tähelepanelik, abivalmis, vahel ehk liigagi põhjalik ja täpne. Inimsuhetes iseloomustab Udot ülimalt soe ja sõbralik suhtlemismaneer,” lisas Lilian Ruuben.

Udo Margna uuringute eesmärgiks on olnud flavonoidide biosünteesi metaboolse tausta ja regulatsioonimehhanismide väljaselgitamine. Ta on avaldanud üle 120 teaduspublikatsiooni, sh neli monograafiat ja õpikut ning tema juhendamisel on kaitstud 7 doktori- ja magistritööd. Udo Margnale on teadus küll kutsumuseks, kuid oma elus peab ta samavõrra tähtsaks tasakaalu töö, perekonna ja harrastuste vahel.

Udo Margnale on omistatud järgmised tunnustused:

    1987 - Eesti Teaduste Akadeemia kõrgeim autasu Akadeemia medal
    1998 - Karl Ernst von Baeri mälestusmedal väljapaistvate saavutuste eest elu- ja maateaduste erialadel
    1998 - Apteekrite Liidu aastapreemia pikaajalise teadustegevuse eest
    2006 - Valgetähe IV klassi teenetemärk
    2014 - Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi tunnustus pikaajalise panuse eest Eesti akadeemilise farmaatsia arendamisse
    2016 - nimetati Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis asuv farmaatsia õppe mikroskoopia labor akadeemik Udo Margna nimeliseks mikroskoopia laboriks
 
Udo Margna suundub pidulikult teenitud pensionile homme, 19. juunil algusega kell 12.00 Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis (Kännu 67, Tallinn).


Lisainfo:
Lilian Ruuben
Meditsiinitehnilise hariduse keskuse juhataja
lilian.ruuben@ttk.ee 
6 711 721

Teate edastas:
Andra Prems
Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
Tallinna Tervishoiu Kõrgkool
671 1732 / 5040 729
E-post: andra.prems@ttk.ee
www.ttk.ee