UTKK suveseminar

05.06.2018

Head Kirjanduskeskuse sõbrad!

Olete oodatud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse traditsioonilisele suvealguse seminarile neljapäeval, 14. juunil algusega kell 16.00. Kavas on Jonathan Littelli romaanist „Heasoovijad“ tõukuv vestlusring, Heino Kivihalli kalligraafianäituse avamine ja mõnus koosolemine.

Jonathan Littelli 2006. aastal Prantsusmaal ilmunud romaan „Heasoovijad“, mis kujutab Teist maailmasõda ja selle massimõrvu SS-ohvitseri Maximilien Aue silmade läbi, on viimaste kümnendite üks suuremaid kirjanduslikke sensatsioone. Arvustades Littelli suurteost vahetult pärast selle ilmumist ajakirjas „Vikerkaar“ mõtiskleb Tõnu Õnnepalu kirjanduse rolli üle ajaloolise vägivalla kujutamisel nii: „Ainult kangelane ja tema lugu on need, mille sees ja nahas me saame endale sõnastada selle „sõnastamatu“ ja kirjeldada „kirjeldamatut“, millest nii palju on tühja lobisetud eriti seoses holokaustiga, aga ka meie oma rahva kallal toime pandud ülekohtu ja õudustega“. Rohkem kui kümme aastat hiljem on „Heasoovijad“ endiselt üks kõige diskuteeritum romaan kirjandusringkondades kogu maailmas. Kuigi tekst ise ei ole eesti keeles veel kättesaadav, pani selle läinud aasta lõpus lavale teater N099. Eestlaste leinapäeval, 14. juunil vestlevad Littelli romaanist, NO-teatri lavastusest ning laiemalt kunsti huvist ja võimest käsitleda ajaloolist vägivalda Heli Allik, Andrei Hvostov, Eneken Laanes ja Aare Pilv.

14. juunist saab Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas näha ka uut näitust – pärast vestlusringi avame kirjakunstnik Heino Kivihalli kalligraafianäituse Friedebert Tuglase impressionistliku romaani „Felix Ormusson“ (1915) teemadel.

Suveseminar toimub Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas Nõmmel (Väikese Illimari 12). Oma tulekust andke palun teada aadressil utkk@utkk.ee. Olete väga oodatud!
 

Kohtumiseni!
Marin Jänes
teadussekretär
Eesti Teaduste Akadeemia
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
utkk@utkk.ee
644 3147