Endel Lippmaa mälestusloeng – nobelist Kurt Wüthrich

12.09.2017

12. septembril toimus teaduste akadeemia saalis esimene Endel Lippmaa mälestusloeng, mille pidas nobelist Kurt Wüthrich (sünd 1938; Nobeli keemiaauhind 2002). Samas anti professor Wüthrichile üle akadeemik Endel Lippmaa nimeline medal.

KAVAS OLI:
  • Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere avasõnad
  • Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi sissejuhatus loengule
  • Professor Kurt Wüthrichi loeng “Basic Research in Nuclear Magnetic Resonance and its Impact on Daily Human Life”
  • Sõnavõtud: akadeemik Tarmo Soomere; akadeemik Mart Saarma; Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi direktor Urmas Nagel
LOENG ON JÄRELVAADATAV:   


Endel Lippmaa mälestusloengute ja medali taustast
 
Akadeemik Endel Lippmaa (15.09.1930–30.07.2015) oli üks Eesti teaduse ja poliitika suurkujusid ning on senini üks tuntumaid eesti teadlasi maailmas. Legendaarselt terava, laiahaardelise ja võimeka isiksusena panustas ta Eesti iseseisvuse taastamisse ja vaba ühiskonna ülesehitamisse, mõjutades ja kujundades pikka aega meie riigi arengut.
 
Eesti Teaduste Akadeemia kutsub akadeemik Endel Lippmaa mälestuseks ellu temanimeliste loengute ja mälestusmedali traditsiooni. Akadeemia soovib nende kaudu toetada teaduse tippsaavutuste ja uute ideede levikut, samuti tunnustada ja väärtustada teadlaste missiooni ühiskonna arengus. Seetõttu valitakse Endel Lippmaa loengu esitajaks väljapaistev teaduse- või ühiskonnategelane, kelle ideed on oluliselt mõjutanud teaduse või ühiskonna arengut ning kelle tegevuses on tippteadus ühendatud ühiskonna teenimisega.
 
Loengupidaja valis komisjon koosseisus: Mart Kalm (esimees), Ene Ergma, Mart Saarma, Raivo Stern, Jaak Lippmaa.

Medali autor on Risto Tali.
 
 
Endel Lippmaa loengute ja mälestusmedali fond
 
Endel Lippmaa loengute väärikaks korraldamiseks vajalike ressursside hoidmiseks on Eesti Teaduste Akadeemia juurde moodustatud sihtotstarbeline fond, kuhu panustatud vahendeid kasutatakse Endel Lippmaa loengute ja nendega seotud tegevuste rahastamiseks. 
 
Fondi eravahendite kaasamise korraldamiseks tegutseb komisjon koosseisus: Riivo Sinijärv (esimees), Tiit Vähi, Enn Õunpuu, Jaak Järv, Margus Lopp.

FOTOGALERII (pilti tegi Reti Kokk)

-------------

Eesti Teaduste Akadeemia tänab koostööpartnereid ja toetajaid:

Riivo Sinijärv, Tiit Vähi, Heiti Hääl, Hans H. Luik, AS Sillamäe Sadam, AS Elcogen, Finest Rannahotell OÜ, Silberauto AS, AS Silmet Grupp, AS IEG, Tallinna Tehnikaülikool, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut.