Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Inseneride Liidu juhatuse väljasõit Auvere elektrijaama

14.12.2016

14. detsembril toimus Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Inseneride Liidu juhatuse ja TA energeetikanõukogu ühine väljasõit Auveresse. Vastuvõtjaks oli Enefit Energiatootmise juhatuse esimees Tõnu Aas. Kuulati Eesti Energia juhatuse liikme Raine Pajo ettekannet elektri ja põlevkiviõli tootmisest Eestis ning lähemalt Auvere elektrijaamas ning Enefit280 õlitehases.


Raine Pajo ettekanne

Ringkäiku uhiuues 300 megavatise võimsusega elektrijaamas juhtis selle rajamist koordineerinud projektijuht Ivo Mõik. Tootmise seisukohast on tegu kõige efektiivsema ja keskkonnasõbralikuma põlevkivi kasutava elektritootmisüksusega. Võrreldes vanade jaamadega on Auvere märksa nutikam ja teda saab paindlikumalt kasutada. Kogu juhtimine toimub nn juhtimispuldist, kus  suurele ekraanile jookseb kokku info jaamas paiknevast 40 000 andurist ja seda jälgivad oma kuvaritelt 3-4 operaatorit, kes saavad võimalikke kõrvalekaldeid arvutihiire abil korrigeerida. Eesmärk on, et jaam töötaks pidevalt optimaalsel režiimil.Auvere elektrijaamas

Õlitehases juhtis ekskursiooni Enefit280 käivituse ja seadistuse osakonna juhataja Jaanus Rattur. Tehases kasutatakse uut, ainulaadset, oluliselt madalama keskkonnamõjuga põlevkivist vedelkütuste tootmise Enefit-tehnoloogiat, mis võimaldab tööstuslikus tootmises ära kasutada kogu kaevandatud põlevkivi, sealhulgas peenpõlevkivi. Tehnoloogia on välja töötanud Enefiti ja rahvusvahelise insenerifirma Outotec ühisettevõte Enefit Outotec Technology.

Akadeemikutest osalesid Andres Metspalu, Arvo Ots ja Anto Raukas.