ALLEA Peaassamblee istung 11.-12. aprillil 2012, Rooma, Accademia dei Lincei

20.04.2012

ALLEA Peaassamblee istung algas sessiooniga “Digitaalne maailm ja juurdepääs teadusinformatsioonile”. Istungil osales Euroopa Komisjoni asepresident Mme Neelie Kroes. Peaassamblee kiitis heaks ALLEA Deklaratsiooni “Open Science for the 21st century” (vt lisa 1).

 

Esimene töösessioon oli pühendatud aruandlusele. Pikemate sõnavõttudega esinesid eelmine president prof Jüri Engelbrecht (vt lisa 2), eelmine asepresident prof Nicholas Mann, ALLEA tegevdirektor dr Rüdiger Klein ja ALLEA ühe alalise komitee esimees prof Josef Straus. ALLEA tegevuse põhjalik analüüs on esitatud J. Engelbrechti ja N. Manni raamatus The Sum of the Parts: ALLEA and Academies, ALLEA, 2011.

 

Töösessiooni teine pool käsitles teadusprobleeme, mis olid pühendatud eelmise presidendi ja asepresidendi teadushuvidele. Ettekannetega esinesid prof Luciano Pietronero  (Itaalia) teemal “Complexity from natural to socioeconomic sciences” (vt foto) ja prof Pietro Boitani (Itaalia) teemal “Ulysses and the Stars”.

 

Teine töösessioon haaras uue ALLEA presidendi ja juhtkomitee valimisi. ALLEA presidendiks 2012−2014 valiti prof Günter Stock (Berliini-Branderburgi Teaduste Akadeemia), kes esitas oma nägemuse ALLEA strateegiast ning töökorraldusest järgnevateks aastateks. Toimus elav diskussioon. ALLEA juhtkomitee liikmeteks valiti Iirimaa, Itaalia, Iisraeli, Hollandi, Norra, Slovakkia ja Šveitsi akadeemiad, kes nimetavad oma alalised esindajad. ALLEA teaduseetika alalise komisjoni esimeheks valiti prof Göran Hermeren (Rootsi).